دسته
تماس با نویسندگان
آدرس های دیگر
دوستان مامطیر
امکانات مامطیر
نظرسنجی‌مامطیر
درج مطالب شما
برترین مطالب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 367278
تعداد نوشته ها : 221
تعداد نظرات : 219
Rss
طراح قالب
وحيد اسدي
 

یکی از عواملی که شاید خیلی‌ها آرزوی آن را داشته باشند تبدیل عکس سیاه و سفید به عکس رنگی می‌باشد.کاری که به طور حتم جذابیت‌های خاص خودش را دارد.مخصوصا برای قدیمی‌ترها!

برای انجام چنین کاری نرم‌افزارهای متفاوتی طراحی شده‌اند که هرکدام کار خود را خوب یا بد انجام می‌دهند.اما تا به حال می‌دانستید این کار به وسیله‌ی نرم‌افزار فتوشاپ هم امکان پذیر می‌باشد؟

 

برنامه فتوشاپ را بازنمایید .

عکس سیاه و سفید را از طریق منوی File و فرمان open وارد برنامه نمایید .

از منوی Image فرمان Adjust و سپس Auto level را کلیک تا وضوح عکس بالا برود .
ابتدا چهره تصویر را برای رنگی نمودن انتخاب نمایید ، از میان دکمه های مربوط به ابزار Lasso Tools که با کلید میانبر L فعال می شود گزینه Polygonal Lasso Tools را انتخاب کنید چون برای انتخاب دقیق ابزار مناسبی است .

نیم نگاه
برای انجام چنین کاری نرم‌افزارهای متفاوتی طراحی شده‌اند که هرکدام کار خود را خوب یا بد انجام می‌دهند.اما تا به حال می‌دانستید این کار به وسیله‌ی نرم‌افزار فتوشاپ هم امکان پذیر می‌باشد؟


از منوی Image فرمان Adjust سپس Hue / Saturation را به عنوان اصلی ترین ابزار رنگی کردن عکس انتخاب نمایید .
در این پنجره گزینه Colorize را با یک کلیک فعال نمایید تا تغییر رنگ قسمت انتخاب شده عکس را مشاهده فرمایید . همچنین می توانید با استفاده از سه کشویی موجود در این کارد تغییرات مورد نظر خود را در رنگ عکس ایجاد نمایید پس از رسیدن به رنگ مطلوب بر دکمه Ok کلیک نماید و به همین ترتیب ضمن انتخاب قسمتهای مختلف تصویر رنگی کردن عکس را تا به آخر ادامه دهید .

و بار دیگر از اول این منو را انتخاب نمایید ، اما این بار بدون فعال نمودن گزینه colorize به تنظیم رنگ عکس از طریق ایجاد تغییراتی در کشوهای این کادر بپردازید .

تنظیم شده توسط:  MOMTAZ

آیا میدانستید که
چشم سالم انسان میتواند ده میلیون رنگ مختلف را ببیند و آنها را از یکدیگر تمیز دهد ؟
جملات کوتاه و قصار خود را برای مامطیر ارسال کنید تا با نام خودتان در وب ثبت شود

دسته ها : آموزش فتوشاپ
شنبه هفتم 6 1388
 

در این پست ترفند جالب اما ساده‌ای را می‌خواهیم به شما دوستان آموزش بدهیم.به این ترتیب که شما می‌توانید حال و هوای غروب را در هر تصویری دوست دارید جلوه دهید.البته به وسیله‌ی فتوشاپ.

در ابتدا یک عکس ار غروب را اجرا کنید.و سپس عکس مورد نظر خودتان را که می‌خواهید غروبی شود را اجرا کنید.در اینجا شما می‌خواهید غروب تصویر اول را در تصویر دوم اعمال کنید.

ابتدا پنجره Match Color را با استفاده از منوی Image>Adjustments>Match Color باز میکنیم.

در این پنجره تنها کافیست تا دو تغییر را اعمال نماییم:

ایتدا در قسمت source در پایین پنجره، بر روی منوی پایین افتادنی کلیک کرده و تصویر غروب را انتخاب می نماییم. البته در این حالت یک نمای کلی از تصویر غروب نشان داده خواهد شد.
دقت داشته باشید که preiview در بالای پنجره تیک خورده باشد. در چنین حالتی میتوانید مشاهده کنید که تصویری که داریم بر روی آن کار میکنیم رنگهای تصویر غروب را میگیرد.
اینجاست که باید دستگیره Fade را تا زمانی که نتیجه مطلوب حاصل شود حرکت دهیم.

زمانی به تصویر مطلوب خود رسیدید روی OK کلیک نمایید تا تصویر خود را آن‌طور که خواسته‌اید داشته باشید.

نکته این جاست که شما متیوانید همین تصویر را با اعمال برخی فیلترها مانند blur جالب تر نمایید که ما این کار را به خود شما واگذار میکنیم!

جالب بود! درسته؟؟!

این جاست که آدم پی می‌برد فتوشاپ دنیایی دیگر است.

 

 

نوشته شده توسط:  MOMTAZ

آیا می‌دانستید که:

سریع ترین عضله بدن انسان زبان است ؟

 

 

دسته ها : آموزش فتوشاپ
دوشنبه بیست و ششم 5 1388

آیا می‌دانستید می‌توانید با استفاده از نرم افزار فتوشاپ کارکاتور طراحی کنید؟

کاریکاتور یکی از هنرهایی است که برای هرکس جذابیت خاصی دارد اما کشیدن آن با دست کار بسیار سختی است. (این رو خودم تجربه کردم؛واقعا سخته)

در این پست قصد دارم آموزشی را به نمایش بگذارم تا بتوانید این هنر سخت را در فتوشاپ تجربه کنید. در این آموزش نهایت کاری که شما انجام می‌دهید این است که بعضی از اجزای صورت را کوچکتر نشان می‌دهید و بعضی را بزرگتر.

اول از همه عکس شخص مورد نظر را که می‌خواهید هرگونه بلایی بر سرش بیاورید را اجرا کنید. بهتر است که یک کپی از عکس مورد نظر خود داشته باشید. این کار را با استفاده از منوی Image>duplicate انجام دهید.

سپس با استفاده از ابزار lasso دهان و چانه و مقدار کمی از گوشها را انتخاب نمایید. محوطه انتخاب شده را در یک لایه جدید کپی و پیست نمایید.

در اکثر کاریکاتورها دهان و چانه افراد را بزرگتر جلوه میدهند! چطور است شما هم همین کار را انجام دهید! در حالی که لایه جدید انتخاب شده است با استفاده از منوی Edit>transform>scale اندازه تصویر را تغییر دهید.

سپس آن را در مکان مناسب خود قرار میدهیم .(یعنی مثلا چانه را در همان قسمت چانه‌ی عکس واقعی قرار می‌دهیم تا مراحل بعدی را طی کنیم)

اکنون از منوی Edit>transform>warp استفاده نمایید و تصویر لایه جدید را با تصویر لایه قبلی مخلوط کنید! دقت کنید که هدف از این مرحله تطبیق دادن تصویر بزرگ شده جدید با تصویر اولیه است.

هم اکنون وقت آن است تا عکس شخص مورد نظر را به خود او نشان دهیم.

 

 

نوشته شده توسط:  MOMTAZ

آیا می‌دانستید که:

هر عنکبوت تار ویژه خود را دارد و هیچگاه تارهای آنها به هم شبیه نیستند ؟

 

دسته ها : آموزش فتوشاپ
يکشنبه بیست و پنجم 5 1388
 همانطور که می‌دانید در طرح‌های فتتوشاپ امروزی یکی از عامل‌هایی که طرح‌ها بسیار جذاب و جالب جلوه می‌دهد تبدیل عکس سالم و رنگی به عکس قدیمی و فرسوده است. آیا تاکنون خواسته‌اید این ترفند را تجربه کنید؟ پس با ما همراه باشید.


در این آموزش شما یکی دیگر از افکتهای بر روی عکس را یاد خواهید گرفت. به شما گقته خواهد شد که چگونه عکس خود را به شکل یک عکس قدیمی و فرسوده تبدیل کنید. این کار راههای بسیار زیادی دارد که یکی از آن راهها در این آموزش گفته شده است.

* ابتدا فایل عکس خود را در فتوشاپ باز کنید.

* در اولین قدم باید عکس را از حالت رنگی خارج کنیم.

* برای اینکار میتوانید عکس را تبدیل به Grayscale کنیم ولی با این کار کل عکس به حالت سیاه و سفید تبدیل میشود و برای اینکه بر روی عکس کار کنیم مجبوریم دوباره آنرا به RGB تغییر دهیم. برای ابنکه این کارها را انجام ندهیم از یک امکان دیگر فتوشاپ به نام Desaturate استفاده میکنیم.

* برای اینکار از منوی Image گزینه Adjustment > Desaturate را انتخاب کنید یا کلیدهای Shift+Ctrl+U را بفشارید.

* سپس به منوی فیلتر بروید و گزینه Noise > Add Noise را انتخاب کنید. برای مقدار Amount عدد 30 را وارد نماییدو گزینه Monochromatic را تیک بزنید و اطمینان حاصل کنید که Distribution بر روی Uniform تیک خورده باشد.

* حالا کلید های Ctrl+L را بفشارید و یا اینکه از منوی Image گزینه Adjustment > Levels را انتخاب کنید. در پنجره ای که باز میشود در خانه اول Output Levels عدد 80 را وارد کنید.

* سپس کلید Ctrl+U را بفشارید و یا اینکه از منوی Image گزینه Adjustment > Hue/Saturation را انتخاب کنید. در پنجره ای که باز میشود گزینه Colorize را تیک بزنید. سپس برای HUE مقدار 35 و برای Saturation مقدار 25 و برای Lightness مقدار 30- را وارد نماید.

* حالا طرح ما آماده شد. فقط برای اینکه کمی عکس از حالت خشنی خود بیرون آید یک بار افکت Blur را از منوی Filter > Blur اجرا کنید. طرح ما تکمیل شد از کار خود لذت ببرید .

همانطور که اشاره شد برای این کار آموزش‌های متفاوتی وجود دارد که من به یکی از آنها اشاره کردم. در صورتی که به دیگر آموزش ها نیز نیاز داشتید کافی است فقط ذکر کنید.

 

نوشته شده توسط:  MOMTAZ

آیا می‌دانستید که:

زرافه تار صوتی ندارد و لال است و نمیتواند هیچ صدایی از خود در آورد ؟

 

 

دسته ها : آموزش فتوشاپ
چهارشنبه بیست و یکم 5 1388
 

در دنیای فتوشاپ یکی از ترفندهایی که بسیار کاربردی است ترفند مذکور می‌باشد. خصوصا در زمان کنونی که در میان طراحی‌های بسیار زیاد فتوشاپ هرکس که بتواند از این ترفند استفاده می‌کند. استفاده از این ترفند در بسیاری از موقعیت‌ها مفید واقع می‌شود. حال آنکه استفاده‌ی بجا و درست از آن هر بیننده‌ای را مشحور خود می‌کند. اما چگونگی کار:

1. در مرحله‌ی اول یک فایل جدید ایجاد نمایید و شکل یا نوشته‌ای را که می‌خواهید اطراف آن گرد گردد را رسم نمایید و یا بنویسید.

2. در پالت Layers با فشردن دکمه Ctrl بر روی لایه مورد نظر، اطراف شکل را انتخاب کنید.

3. با استفاده از صفحه کلید، دکمه Q را فشار دهید تا Quick Mask اجرا گردد و سپس مسیر روبرو را طی کنید و مقدار Radius را به 6 پیکسل تغییر دهید.

4. از منوی Image، زیر منوی Adjustments و سپس ...Brightness/Contrast را بزنید. عدد Contrast را به 94 درصد و Brightness را تا جایی که به نظر بهتر آید، تغییر دهید.

5. جالا دوباره دکمه Q از صفحه کلید را فشار دهید تا از حالت QuickMask خارج شوید.

6.یک لایه‌ی جدید ایجاد نمایید.

7. کلیدهای ترکیبی Alt+Backspace را همزمان فشار دهید تا ناحیه انتخاب شده با رنگ Foreground پر گردد و سپس لایه اصلی را حذف کنید.

تذکر : پس از گذشت تقریبا یک سال باید در رابطه با یک مورد از شما دوستان عذرخواهی نمایم و آن این است که در قسمت آموزش فتوشاپ از قسمت‌های مختلفی صحبت به عمل می‌آید. که به طور حتم برای هر شخصی (حتی خود بنده) فهمیدن آن ساده نیست. چرا که تصویر آن در وبلاگمان دیده نمی‌شود و باید وارد عمل شد.

ما از این بابت از شما دوستان پوزش می‌خواهیم و پوزش ما از جهتی به دلیل سیستم وبلاگ تبیان می‌باشد که اجازه‌ی آپلود تصویر را به کاربران خود نمی‌دهد و این است که ما را شرمنده‌ی شما می‌سازد.

نوشته شده توسط:  MOMTAZ

آیا می‌دانستید که:

هر 50 ثانیه یک نفر در دنیا به بیماری ایدز مبتلا میشود ؟

 

دسته ها : آموزش فتوشاپ
سه شنبه سیم 4 1388
 فکر نکنم هیچ نیازی به توضیح باشه و همه چیز از روی تیتر مشخصه...

جهت دانلود بخش اول در اینجا کلیک کنید.

حجم بخش اول: 30 MB

جهت دانلود بخش دوم در اینجا کلیک کنید.

حجم بخش دوم: 27.8 MB

حجم کل ابزار: 57.8 MB

توجه: شما میتوانید ابزار معرفی شده را از طریق اینترانت تبیان نیز دانلود کنید.

 

نوشته شده توسط: GLADIATOR (عضو گروه مامطیر)

♦♦♦♦بخش ضمیمه (پانوشت):♦♦♦♦
اندکی تأمل:
ماه در هر سال به انــدازه 1.5 اینچ از زمین دور میشود.

 

چهارشنبه سوم 7 1387
 اگر به پوسترهای تبلیغاتی نگاه کرده باشید، حتما دیده‌اید که چطور با فونت‌های فارسی کار می‌کنند و به انواع قسمت‌های آن شکل و شمایل خاصی می‌دهند.

شاید شما هم دوست داشتید مانند آنها با فونت کار کنید، ولی نمی‌دانستید چگونه! با ما همراه شوید:

1. صفحه ای جدید باز نموده و کلید ترکیبی Ctrl+I را بزنید. (صفحه سیاه می‌شود)

2. حرف (ح) را با استفاده از ابزار تایپ ، تایپ فرمایید.

3. از منوی Layer ، زیر منوی Type و سپس Convert to shape را بزنید.

4. ابزار Delete Anchor Point Tool را انتخاب کنید. سپس کلید Ctrl را پایین نگه داشته و یک بار بر روی (ح) کلیک کنید.

5. انتهای این حرف را بزرگنمایی کرده تا بهتر ببینید.

6. به نقاط مشخص شده دقت کنید.

با این نقاط آنقدر سر و کله بزنید تا شکل مورد نظرتان درست شود. این کار بستگی به سلیقهء شما گرافیست عزیز دارد.

نوشته شده توسط: MOMTAZ (عضو گروه مامطیر)

♦♦♦♦بخش ضمیمه (پانوشت):♦♦♦♦
 آیا میدانستید که :
 ا
گر در یک سال هیچ یک از نسلهای یک جفت مگس نر و ماده از بین نروند ، حجم مگسهای متولد شده با حجم کره زمین برابر میشود.

 

دسته ها : آموزش فتوشاپ
سه شنبه دوم 7 1387
 شاید در خیلی از طرح‌های فتوشاپی دیده باشید که در یک طرف کار (معمولا پس‌زمینه کار) یک افکت رعد و برق وجود دارد. آیا دلتان می‌خواهد شما هم این افکت جالب را بیاموزید؟ با ما همراه شوید.

1. یک صفحه ایجاد نموده و با ابزار تدریج رنگ، تصویر خود را از سیاه تا سفید رنگ کنید

2. از منوی Flter گزینهء Render و سپس Difference را بزنید

3. کلید ترکیبی Ctrl+A را بزنید تا تصویر شما معکوس شود

4. با زدن Ctrl+A کادری باز می‌شود.

5. حالت Channel را به روی RGB قرار دهید

6. در حالت Input Levels سه کادر موجود است که به ترتیب زیر عمل کنید:

کادر اول : 124

کادر دوم : 0.49

کادر سوم : 255

(کادر ها به ترتیب از طرف چپ به راست می‌باشند)

7. کار تمام است. میتوانید با زدن Ctrl+B به این طرح رنگ هم اضافه کنید.

جالب است مگه نه؟

راستی این هم لوگوی گروه مامطیر است که کاری است از خودم:

لوگوی گروه مامطیر

چون سایز کوچک است نمایش بهتر آن ممکن نیست ببخشید.

نوشته شده توسط: محسن (عضو گروه مامطیر)

تا حالا هم من در بخش آموزش فتوشاپ در خدمتتون بودم.

♦♦♦♦بخش ضمیمه (پانوشت):♦♦♦♦

آیا میدانستید که: غیر ممکن است با چشمان باز عطسه کنید!!!
نکات کوتاه اما جالب و خواندنی خود را برای ما ارسال کنید.
پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری مامطیر

 

دسته ها : آموزش فتوشاپ
يکشنبه سی یکم 6 1387
 

اگر فیلم ماتریکس را دیده باشید میتوانید حدس بزنید که منظورمان از تیتر این پست چیست.

شاید در پوستر ها و والپیپر های مختلفی که تا کنون دیده اید به شکلی به به شکل ماتریکس معروف است مواجه شده باشید. جلوه ای که دارای پس زمینه ای سیاه است و با اعداد و حروف لاتین به رنگ سبز پر شده است.

خیلی ها فکر می کنند که این جلوه شاید یک عکس باشد. اما ما در این پست نحوه ی ایجاد این افکت بسیار زیبا و دیدنی را به شما عزیزان آموزش می دهیم. افکتی که مطمئنا از اجرای آن خوشتان می آید.

دست به کار شوید! صفحه ای به اندازهء 200*250 پیکسل ایجاد کنید

2. رنگ فور گراند را سبز و بک گراند را سیاه قرار دهید

3. کلید ترکیبی Alt + Backspace را بزنید تا صفحه ای کاملا سبز رنگ داشته باشید

4. از منوی Filter، زیر منوی Texture و سپس ...Grain را بزنید

5. اعداد زیر را دقیقا وارد نمایید و حالت Grain Type : Vertical را انتخاب نمایید

Intensity : 100

Contrast : 100

این افکت فوق العاده به درد بخور می باشد و رد اکثر طرح های گرافیکی از آن استفاده به عمل می آید.

و حالا شما هم ماتریکسی شده اید!!!

 

 

♦♦♦♦بخش ضمیمه (پانوشت):♦♦♦♦

نکته روز: حیف است اگر بگوییم سهم ما از باران فقط تماشای قطره هاست؛ باید باران شد و در لحظه‌ی نیاز دشت بارید...
نکات جالب و خواندنی خود را برای ما ارسال کنید.
پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری مامطیر

 

دسته ها : آموزش فتوشاپ
سه شنبه بیست و ششم 6 1387

آیا تا به حال میدانستید هر فایلی در فتوشاپ یک شناسنامه دارد؟

بله! شما به راحتی میتوانید برای هر فایلی در فتوشاپ، شناسنامه تهیه کنید. برای این کار:

1. از منوی File ، زیر منوی ... File Info را بزنید

2. در کارد باز شده، آنچه میخواهید بنویسید

3. در اقع شما با انجام این کار هم تصاویر خلق شده خودتان را راحت تر شناسایی میکنید و هم از این طریق کسانی که علاقه مند به سبک و کارهای شما هستند راحت تر میتوانند با شما آشنا بشوند و یا احیانا در تماس باشند.

کا جالبی است. به شما پیشنهاد میکنیم بعد از هر طرح گرافیکی خود، از این شناسنامه استفاده کنید. ضرر نمیکنید... !!

دسته ها : آموزش فتوشاپ
شنبه شانزدهم 6 1387
X